Dobroczynność

Książka za uśmiech

 

 

Książka za Uśmiech to akcja dobroczynna prowadzona przez Fundację Festina Lente przy współpracy wolontariuszy Fundacji „Dr Clown”. Wolontariusze przekazują bibliotekom i dzieciom w szpitalach książki i audiobooki. Mali pacjenci otrzymali też sprzęt do słuchania i oglądania książek multimedialnych – odtwarzacze mp3 oraz tablety w 2013roku. Akcja zapoczątkowana została przed Świętami Bożego Narodzenia w 2012 roku. Do tej pory wolontariusze odwiedzili dzieci w ok. 2000 szpitali w całej Polsce.

Kartki pocztowe są szczególną formą wyrażenia pamięci o ważnych dla nas osobach - dzielimy się w ten sposób pozytywnymi emocjami. Kupując Kartki Dobroczynne firmy przekazują kapitał, który zamieniamy na pięknie wydane książki. Trafiają one na szpitalne oddziały w całej Polsce. Celem akcji jest przekazanie książek w zamian za zakup kart świątecznych. Za każde 100 zł wydane przez Państwa czy Państwa Firmę na ich zakup, dzieci w szpitalach otrzymują książki o tej samej wartości co zakupione karty. 


 

W akcji z 2017 roku...

...wzięło udział 15 firm: TÜV AUSTRIA SERVICES GMBH Sp. z o.o. Oddział w Polsce, HZPC Polska Sp. z o.o., Parker Hannifin Sales Poland Sp. z o.o., SCS Expert Sp. z o.o., Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, Centrum Szkoleniowe A - Z, GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o., Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Kielcach, Mostostal Zabrze S. A., PSS"Społem"w Katowicach, E.ON edis energia sp. z o.o., Inspire Leadership Sp. z o.o. sp. komandytowa, Kancelaria Adwokacka Rychłowski & Urbański sp.p., Omegga Sp. z o.o., Wielkopolska Izba Adwokacka, dzięki którym udało się zorganizować i zaopatrzyć kąciki czytelnicze dla małych pacjentów w następujących miastach: Szczecin, Zielona Góra, Gdańsk. Do szpitali wolontariusze Fundacji Dr Clowna przekazali książki o wartości ponad 13 000 zł, było to 1000 kolorowych baśni, opowieści  i wierszy. Każda podarowana książka miała pamiątkową naklejkę z nazwą firmy. Książki trafiły do następujących placówek: Kociewskie Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim oddział Pediatryczny; Szpitale Tczewskie S.A., oddział Pediatryczny; Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, Kliniczny Oddział Pediatrii; Samodzielny Publiczny Zakład opieki Zdrowotnej w Krasnystawie - oddział dziecięcy; Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie - oddział pediatrii; Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Zdroje", Szczecin, oddziały: psychiatria dzieci i młodzieży i Neurochirurgia oraz Centrum Leczenia Oparzeń.

„Książki za uśmiech” relacja ze Szczecina.

W tym roku książki ufundowane przez Fundację Festina Lente zostały przekazane pacjentom Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej “ZDROJE” w Szczecinie. Książki trafiły do oddziału tzw. „Oparzeniówki”, gdzie, specjalnie dla małych pacjentów, została utworzona biblioteczka, Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej oraz Oddziału Neurochirurgii przy ul. Mącznej 4.

 

„Książki za uśmiech” relacja z Zielonej Góry.  

"Książka za uśmiech" na Oddziale Pediatrii Ogólnej i Oddziale Chirurgii Dziecięcej w Zielonej Górze. Czy pobyt w szpitalu musi być smutny?. To już VI edycja akcji w ramach której przekazujemy dzieciom książki, które wprowadzają w magiczno- bajkową i radosną atmosferę. A kto najlepiej to robi? Oczywiście " doktorzy uśmiechu", którzy najlepiej wiedzą jak uśmiech wspomaga leczenie.

„Książki za uśmiech” relacja z Gdańska.

W środę 15 listopada 2017 r. ufundowane przez Fundację Festina Lente książki zostały przekazane pacjentom Kociewskiego Centrum Zdrowia w Stargardzie Gdańskim na oddział Pediatryczny.

 

W akcji z 2015 roku...

...wzięło udział 13 firm: Supra Brokers S. A, Europe Group Sp. z o.o. z siedzibą w Prusicach, Europejskie Konsorcjum Finansowe Sp. z o.o., GAS TRADING PODKARPACIE Sp.z o.o., Contrast Sp. z o.o., KRAJOWA IZBA ROZLICZENIOWA S.A, DASSAULT SYSTEMES Sp. z o. o., IT.integro Sp. z o.o., Fundacja British Council, DASSAULT SYSTEMES Sp. z o. o., UBM Polska Sp. z o.o., SHARP ELECTRONICS (EUROPE) GES.M.B.H. Sp. z o.o., Olicon Sp. z o.o. Marzena Siemaszko, dzięki którym udało się zorganizować i zaopatrzyć kąciki czytelnicze dla małych pacjentów w następujących miastach: Bydgoszczy, Łodzi, Toruniu, Wrocławiu, Lesznie, Szczecinie, Poznaniu, Kielcach i Gdyni. Do szpitali wolontariusze Fundacji Dr Clowna przekazali książki o wartości ok.20 000 zł, było to 1000 kolorowych baśni, opowieści  i wierszy. Każda podarowana książka miała pamiątkową naklejkę z nazwą firmy.

„Książki za uśmiech” relacja z Gdyni.
W Oddziale Fundacji „Dr Clown” w Gdańsku regularnie działa ponad 30 przeszkolonych wolontariuszy – „doktorów clownów”, którzy w 2015 roku odwiedzili blisko 2 tysiące pacjentów szpitali w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Tczewie oraz Gdyni. Zorganizowali dodatkowo blisko 20 imprez, w których wzięło udział ponad 19 tysięcy podopiecznych. Więcej informacji o Fundacji „Dr Clown”:http://www.drclown.pl/ 

Agata Chruszcz,
Pełnomocnik Gdańska
 

„Książki za uśmiech” relacja z Kielc.
Akcja „Książka za uśmiech” odbyła się po raz pierwszy w kieleckim oddziale Fundacji „Dr Clown”. Książki zostały przekazane do dwóch szpitali: Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach na Oddział Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnejw Starachowicach na Oddział Pediatryczny. W obu placówkach książki zostały przekazane na ręce personelu szpitala i trafiły do świetlic szpitalnych na tych oddziałach. Akcją zainteresowała się lokalna prasa. Na przekazaniu książek pojawiło się Radio Kielce, RMF MAXXX oraz Echo Dnia. W obu szpitalach z dużym entuzjazmem przyjęto tę inicjatywę. Została pozytywnie oceniona przez personel szpitala, rodziców i przede wszystkim dzieci. Liczymy na udział w kolejnych edycjach akcji.

 

„Książki za uśmiech” relacja z Łodzi. 

17 września 2016 zrobiliśmy akcję książka za uśmiech w Ośrodku Pediatrycznym im. J. Korczaka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi. Rozdaliśmy książeczki na wszystkich trzech oddziałach szpitala: Alergologii, Chirurgii i Laryngologii. Za książeczki zbieraliśmy uśmiechy do "Śmiecho-Ramki". Rozdawnictwo było poprzedzone żywymi inscenizacjami wierszy Tuwima i Brzechwy, a do zabawy angażowaliśmy tez dzieci. Małym pacjentom i ich opiekunom bardzo podobała się akcja, a dzięki zaangażowaniu działu PR Szpitala mamy relację lokalnej telewizji http://tvtoya.pl/news/show/14290

Katarzyna Szczęsna,
Pełnomocnik Fundacji "Dr Clown", Oddział Łódź

 

„Książki za uśmiech” relacja z Poznania.

Wolontariuszki przeczytały dzieciom bajkę na temat tego, ze każdy ma coś co czyni go wyjątkowym, później dzieci rysowały to, w czym są najlepsze. Oprócz tego były krótkie zabawy, magiczne sztuczki i rozdanie nosów. Pomiędzy zabawami prowadzone były krótkie pogadanki na tematy związane z talentami oraz cyrkiem i atrybutami klauna.

 

Katarzyna Dera,
koordynator
 programów CSR Fundacji "Dr Clown" Fundacja „Dr Clown”

„Książki za uśmiech” relacja ze Szczecina.

W sobotę 17 września ufundowane przez Fundację Festina Lente książki zostały przekazane pacjentom Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej “ZDROJE” w Szczecinie. Ponad 100 książek o wartości ponad 20 tysięcy złotych jest do dyspozycji pacjentów tzw. „Oparzeniówki” i Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej przy ul. Mącznej 4 oraz Oddziału Chirurgii Dziecięcej, Oparzeń i Urologii przy ul. Wojciecha 7. Akcja wpisuje się w program terapii śmiechem i zabawą, który Fundacja „Dr Clown” realizuje już 17 lat. Inicjatywa ma również edukować i promować czytelnictwo wśród najmłodszych.  

Małgorzata Gola,
Pełnomocnik oddziału Fundacji „Dr Clown” w Szczecinie


W akcji z 2014 roku...

...wzięło udział 16 firm, dzięki którym udało się zorganizować i zaopatrzyć kąciki czytelnicze dla małych pacjentów w 10 szpitalach: Lublinie, Zamościu, Bydgoszczy, Białymstoku, Krakowie, Gdańsku, Opolu, Sejnach, Wrocławiu i Chorzowie. Do szpitali wolontariusze Fundacji Dr Clowna przekazali 20 paczek wypełnionych książkami o wartości 20 000 zł. Każda podarowana książka miała pamiątkową naklejkę z nazwą firmy.

    

„Książki za uśmiech” relacja z Zamościa.

Okazuje się, że nie tylko czerwone nosy wywołują uśmiech na twarzach chorych dzieci. Wywołały go również książki przekazane 14.01.2014 małym pacjentom Zamojskiego Szpitala Niepublicznego w ramach akcji „Książki za uśmiech”. Bohaterowie bajek, baśni, opowiadań i wierszy pozwoliły maluchom choć na chwilę zapomnieć o smutnej, szpitalnej rzeczywistości. Wśród wielu ciekawych pozycji wydawniczych każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Kolorowe stroje dr Clownów wprowadziły dzieci w magiczny świat książkowych bohaterów, dalej podziałała wyobraźnia.

Katarzyna Rozwadowska (pełnomocnik Zamość)


„Książki za uśmiech” relacja z Tczewa.

Dzień przed wigilią oderwaliśmy się na chwilę od pierników i makowców, żeby odwiedzić naszych małych przyjaciół leżących na oddziałach dziecięcych w Szpitalach Tczewskich w Tczewie oraz w Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim. Było kolorowo i magicznie, wszak to już prawie Boże Narodzenie. Dzieci czarowały i uśmiechały się. I oto nam chodziło, bo mieliśmy ze sobą przesyłki od Fundacji Festina Lente. W tajemniczych kartonach znajdowały się „Książki za Uśmiech” Wraz z małymi pacjentami rozpakowywaliśmy książki, dzieliliśmy je na te dla starszych - na wyższe półki, dla średnich i dla całkiem małych pacjentów - te układaliśmy na najniższych półkach. Wszystko po to, aby dzieciom (i młodzieży) szybciej przyjemniej mijał pobyt w szpitalu.

Agata Chruszcz,
Pełnomocnik Gdańska

Relacja z 2013....

Wolontariusze odwiedzili między innymi Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny w Poznaniu. Rozbawieni mali pacjenci, w myśl naszego hasła, odwdzięczyli się uśmiechem za przyniesione podarki od Fundacji Festina Lente: książki papierowe i elektroniczne oraz urządzenia do ich czytania – tablety i odtwarzacze mp3.

Chorym dzieciom z Oddziału Neuroinfekcji Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II tuż przed Świętami Wielkanocnymi wolontariusze przynieśli tablet i odtwarzacz mp3 oraz górę książek i audiobooków.